Polistyren wysokoudarowy. Charakterystyka
Chociaż niewiele osób potrafi dokładnie wyjaśnić, czym jest polistyren wysokoudarowy, tak naprawdę każdy z nas ma z nim do czynienia na co dzień. To właśnie ten materiał znajdziemy na elementach opraw oświetlenia, wkładach w lodówkach, opakowaniach lodów i wielu innych przedmiotach codziennego użytku. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Polistyren wysokoudarowy, czyli HIPS
Polistyren wysokoudarowy określa się często skrótem HIPS (z angielskiego High Impact Polystyrene). To tworzywo z grupy poliolefin, które powstaje przez polimeryzację styrenu (winylobenzenu). Surowiec ten w swojej najprostszej postaci jest stosunkowo twardy, ale też i kruchy. Jego ogromną zaletą jest jednak to, że stosunkowo łatwo go domieszkować. Dzięki temu można nadać mu pożądane do danego projektu cechy. Najczęściej polistyren wysokoudarowy domieszkuje się kauczukiem butadienowym lub butadienem i w tej właśnie postaci staje się surowce pożądanym przy produkcji z tworzyw sztucznych.
Zastosowanie HIPS
Polistyren wysokoudarowy to materiał wszechstronny, o ogromnej ilości zastosowań. Jest niezwykle popularny w budownictwie, wcześniej wspomnianym przemyśle produkcyjnym, ale też branży reklamowej. Szczególnie pożądany jest w formie płyt HIPS, używanych do aranżacji wnętrz i wykończeń kuchni oraz łazienek. Płyty kupowane są też do produkcji opakowań i palet na produkty spożywcze i elementy elektroniczne oraz do produkcji pojemników na odpady, czy obudów łóżek do solariów. Chętnie korzystają z nich również agencje reklamowe, tworzące z płyt HIPS różnorakie stojaki i podświetlane kasetony.
Zalety płyt HIPS
Warto jeszcze wspomnieć o tym, dlaczego płyty z polistyrenu wysokoudarowego są tak bardzo pożądane na rynku. Wynika to oczywiście z ich właściwości. Płyty HIPS są lekkie, lecz bardzo sztywne, a do tego wytrzymałe na uderzenia i pęknięcia. Cechują się też dobrą odpornością chemiczną. Przede wszystkim jednak są bardzo dobrze termoformowalne i łatwo poddają się obróbce mechanicznej nawet zwykłymi narzędziami do obróbki drewna i metalu. Świetnie nadają się do tłoczenia nawet bardzo skomplikowanych form przestrzennych. Płyty HIPS łatwo też poddać zadrukowi offsetowemu oraz sitodrukowemu.